În Moldova ia amploare boxul feminin (+Video)
Vizualizări: 23385 15.11.2012  |   Noutăţi

Женский бокс в Молдове набирает обороты (+Видео)

Sportiva moldoveană Iulia Coroli a cîștigat medalia de bronz la Campionatul European de box pentru femei, care a avut loc în Polonia. În grupa de senioare, Iulia a evoluat în categoria de greutate olimpică de pînă la 51 de kilograme.

În prima luptă, ea a depășit rezistența sportivei din Germania. Și apoi a fost mai puternică decît sportiva britanică din Irlanda de Nord – 14:10. Și numai în semifinale a cedat în fața turcoaicei – 14:18. În cele din urmă, Iulia s-a plasat pe locul al treilea și a cîștigat medalia de bronz.

Vicepreședintele Federației de Box din Republica Moldova, Maxim Certîkovțev, a remarcat faptul că boxul feminin se dezvoltă rapid și ia amploare. "Acesta este un rezultat foarte bun. Sportivii noștri sînt într-o formă excelentă și gata să cîștige mai multe medalii", a spus el.
Turneul a reunit 181 de sportivi din 22 de țări.

Sursa: noi.md