Rezultate de la Campionatul Mondial de box (Alma-Ata, Kazahstan)
Vizualizări: 24153 18.10.2013  |   Noutăţi

Новости с Чемпионата Мира по боксу (Алма-Ата, Казахстан)

28.10.2013

Cele mai multe medalii ale Campionatului, care s-a încheiat, le-au obținut gazdele - pugiliștii kazahi - 4 de aur, 2 de argint și 2 medalii de bronz; din Cuba - 2 de aur, 2 de argint și 1 de bronz; Azerbaidjan - 2 de aur și 1 de bronz; Rusia - 1 de aur, 2 de argint și 1 de bronz; Italia - 1 de aur și 2 medalii de bronz; cîte 1 de argint și 1 de bronz au Brazilia, Irlanda și Uzbekistan; 1 medalie de argint are Algerul; 2 de bronz- Germania; cîte 1 de bronz au obținut Anglia, Argentina, Venesuela, Costa-Rica, Mongolia, tailanda, Ucraina și Wels.

+91 kg. Magometrasul Medjidov (Azerbaidjan) – Ivan Dîcico (Kazahstan) knock-out

Cel mai bun pugilist a devenit cazahul Daniar Eleusinov.

24.10.2013

Ieri s-au încheiat luptele din sferturile de finală, în care învingătorii – pigiliști din 18 țări - și-au asigurat medaliile de bronz și au intrat în semifanala Campionatului. Cei mai mulți semifinaliști - 8 – au stăpînii ringului, boxerii din Kazahstan, 5 are Cuba, 4 - Rusia, cîte 3 – Azerbaidjan și Italia; cîte 2 – Brazilia, Germania, Irlanda și Uzbekistan, cîte unul - Algeria, Argentina, Venesuela, Costa-Rica, Mongolia., Tailand, Ucraina și Wels.

Semifinalele vor avea loc mîine.

23.10.2013

Astăzi în sferturile de finală, miza cărora este medalia de bronz, vor lupta pugiliști din 30 de țări: 9 din Kazahstan; 7 – din Rusia și Cuba; 5 – din Uzbekistan, Irlanda, Azerbaidjean, India și Italia; 3 – din Brazilia și Germania; 2 – din Venesuela, Tailand, Wels, Croația, Alger și Ucraina,; 1 – din Olanda, Tadjikistan, Armenia, Puerto-Rico, Ungaria, Cosra-Rica, Coreea de Sud, Turcia, România, Lituania, Anglia,Kirghizia,Mongolia și Argentina.

22.10.2013

Ieri, în sferturile de finală, Veaceslav Gojan (56kg) a pierdut la puncte în fața campionului Rusiei Vladimir Nichitin, iar Dmitrii Galagoț (64kg) i-a cedat medaliatului cu bronz al Olimpiadei din Londra letonul Evaldes Petrauscas.

21.10.2013

Liderul selecționatei Moldovei, Maestrul emerit în sport, laureat al Jocurilor Olimpice, Campionul Europei Veaceslav Gojan a obținut o victorie fermă asupra pugilistului din Butan Sighel Fub.

Cu regret, au suferit înfrîngere Vladimir Cheleș (91kg) – în fața uzbecului Rustam Tulaganov, Alexei Zavatin (+91kg) – în lupta cu neamțul Eric Pfaifer, Vasile Belous (69kg) – cu uzbecul Parviz Baghirov și Petru Ceban (81kg) – cu indusul Sangvan Sulit.

Din turneu au fost eliminați 6 moldoveni, 5 ucrainen, toate echipele au înregistrat pierderi.

Să le ținem pumnii și să le dorim victorie în luptele de astăzi lui Veaceslav Gojan și Dmitrii Galagoț.

18.10.2013

Prima victorie a obținut Vaestru in sport, finalistul Campionatului Europei 2013 Dmitrii Galagoț asupra reprezentantului Australiei David Bidle.

Evaluînd în programul de zi, Alexandr Rîșcan (52kg) a pierdut la puncte în fața pugilistului chirghiz Azat Usenaliev.

17.10.2013

Chișinăueanul Victor Carapcevschii ( 75kg ) a pierdut la puncte în fața englezului Entony Fovler.

16.10.2013

Astăzi pugilistul nostru, Maestrul în sport de categorie internațională, participant la Jocurile Olimpice din Londra, Vasile Belous, categoria de greutate pînă la 69 kg, a obținut, prin decizia unanimă a arbitrilor, o victorie fermă asupra pugilistului din SUA Clark Dzhemontay și în următoarea etapă a campionatului, la 20 octombrie, se va confrunta cu azerbaidgeanul Parviz Bagirov.