Au fost desemnați cei mai puternici boxeri din Moldova
Vizualizări: 2876 15.01.2024  |   Noutăţi

Ieri, la Chișinău, s-a încheiat Campionatul Național de Box. Timp de patru zile, 74 de pugiliști din 10 orașe și raioane ale țării și-au disputat dreptul de a urca pe podium și de a cîștiga medalii. Competițiile s-au desfășurat la 13 categorii de greutate, însă doar 7 dintre ele sînt olimpice. Au fost stabiliți candidații pentru participarea la Turneul Mondial de Calificare Olimpică, care va avea loc în perioada 1-11 martie la Milano.

- 86 kg Vlad Gavriliuc (Grimăncăuți).

Cîștigătorii campionatului au primit diplome și medalii. Campionii Republicii Moldova au primit premii bănești din partea Federației de Box și a Ministerului Educației și Cercetării din Republica Moldova.

Campionatul Național a fost organizat de Federația de Box, împreună cu Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova. Partenerul general al evenimentului a fost Geely Auto Group al companiei DAAC-Hermes S.A. Securitatea evenimentului a fost asigurată de compania de securitate privată CHESTOR - Security.