Doi boxeri moldoveni au ajuns în finala Campionatului European
Vizualizări: 2641 18.11.2023  |   Noutăţi

Aproximativ 300 de boxeri din 32 de țări participă la Campionatul European U22 de la Budva, Muntenegru. Ieri au avut loc luptele din semifinale, la care au participat trei tineri și o fată din echipa Moldovei.

Daria Cozorez, care concurează în categoria de greutate +81 kg, a învins-o pe Maria Livia Batica din România datorită unui avantaj clar în primul tur și va lupta cu rusoaică în finală pentru medalia de aur.

La categoria 71 kg, după ce a învins boxerii din Portugalia, Croația și Serbia, Vasile Cebotari va înfrunta un boxer din Spania în lupta pentru medalia de aur.

În luptele din semifinale, Mihai Porumbac, la categoria 48 kg, a pierdut în fața bulgarului Yergunal Sebastin, în timp ce Nicolai Burduja (+92 kg) a pierdut în fața rusului Serghei Manjuev. Boxerii noștri au cucerit medalii de bronz, urcînd pe cea de-a treia treaptă a podiumului.