Boxerii moldoveni - campioni ai Balcanilor
Vizualizări: 3088 28.10.2023  |   Noutăţi

Peste 90 de băieți și fete din 10 țări au participat la Campionatul Balcanic de box în rîndul tinerilor și juniorilor, care s-a încheiat la Râmnicu Vâlcea (România). Boxerii moldoveni au cîștigat trei medalii de aur și două de bronz.

Campioni printre juniorii cu vîrste cuprinse între 15 și 16 ani au devenit Roman Șpac la categoria de greutate 46 kg și Danila Guranda la categoria 63 kg. Roman l-a învins în finală pe stăpînul ringului, Szot Bank, iar Danila a cîștigat în lupta împotriva sîrbului Vasilije Durdevic. Printre tinerii cu vîrste cuprinse între 17 și 18 ani, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, cîștigînd medalia de aur la categoria de 60 kg, a urcat Artem Tolstoi, care l-a învins pe grecul Nikolos Kalivakis.

Cu medalii de bronz s-au învrednicit Ion Plînga (48 kg) și Nichita Șimanschii (63,5 kg), care au pierdut în semifinale în fața pugiliștilor din Macedonia și, respectiv, Bulgaria.