Boxerii moldoveni, calificaţi pentru semifinala Campionatului European
Vizualizări: 19325 28.05.2019  |   Noutăţi

Seara trecută, doi boxeri moldoveni au ajuns în semifinalele Campionatului European, asigurîndu-şi cel puţin medaliile de bronz. În semifinale, cei doi se vor întîlni cu boxeri ucraineni.

Mihail Ţăranu, care evoluează în categoria de greutate de 48 kg, a cîștigat în faţa armeanului Gagik Ghazaryan, iar Vasile Guzun (57 kg) a repurtat victorie asupra turcului Balioglu Malih Ildirim.

Alți boxeri de-ai noştri nu au reuşit să-și învingă adversarii în sferturile de finală și au încheiat competiţia pe locul cinci. Serghei Aralkin (63 kg) a pierdut în faţa lui Danilo Tsitko, un bielorus, Iurie Grigoruţa (70 kg) a fost învins de bulgarul Holov William Rosenov, iar Nicolae Burdiuja (80kg) a fost învins de cehul Michal Lanik.

Astăzi, pentru calificare în semifinală, vor lupta Ianuş Caravan (54kg), Stefan Wozniakowski (60kg), Maxim Ivaşcenco (66kg) şi Roman Tozlovan (75kg).