Argint și bronz de la Belgrad
Vizualizări: 22238 29.11.2017  |   Noutăţi

La cel de-al 60-lea turneu internațional „Golden Glove“, desfășurat în perioada 23-25 noiembrie au participat circa 50 de boxeri din 9 țări din Europa și Asia. Țara noastră a fost reprezentată de trei elevi ai Școlii de Box din s. Grimăncăuți. Alex Zavatin, boxer la categoria grea, după ce l-a învins pe pugilistul din Seychelles Agnes Keddy, a pierdut în finală de la gazda ringului Vladan Babic, clasîndu-se pe locul al doilea. Dumitru Galagoț, care evoluează la categoria de 64 kg a cîștigat medalia de bronz, după ce a pierdut în semifinale în fața sîrbului Damjan Grmuša. În meciul de deschidere Victor Carapcevschi (75kg) nu l-a putut învinge pe viitorul cîștigător, recunoscut ca fiind cel mai bun boxer al turneului, pe sîrbul Sandro Poletan.